آداب و رسوم خاص سونا در برخی کشورها

آداب و رسوم خاص سونا در برخی کشورها

 

استفاده از سونا در برخی از کشورها به اشکال گوناگون و گاهی آمیخته با آداب و رسوم مختلف صورت می پذیرد.

در فنلاند ، استفاده از سونا یک آیین قدیمی به حساب می آید که باید بصورت هفتگی ودر شبهای یک شنبه اجرا شود تا فکر و جسم را برای گذراندن تعتیلات آخر هفته آماده کند . در این کشور ، سونا جنبه مذهبی و اعتقادی نیز دارد و به همین دلیل دارای آداب خاصی است .

به اعتقاد فنلاندی ها ، آیین سونا برای ان است که نیروهای بدنی افزایش یابد و برای شخص ، مواهبی چون سبک بالی ، آرامش و خوشی به بار میآورد و همچنین قدرت جوانی با آن تمدید شود .

 

سونا از قرن 18به بعد در کشورهای مختلف ، رواج بیشتری یافت ، به طوری که امروزه کمتر کشوری را میتوان یافت که در آن سونا وجود نداشته باشد . شکی نیست که سونا با یک حالت لذت بخش و نشاط آور برای انسان همراه است ، ولی در حال حاضر بیشتر مراجعان به سونا ورزشکاران هستند . شاید یکی از انگیزه های مراجعه این افراد ، الهام گرفتن از تفکرات مذکور باشد ، ضمن اینکه بر مبنای اصول علمی نیز مراجعه به سونا و اجرای روشهای صحیح آن میتواند در ایجاد نشاط ، آمادگی جسمانی و انبساط خاطر و... نقش بسیار مهمی ایفا کند .

 

 

بخشهای مختلف تشکیل دهنده سونا

 

سونا در واقع یک اتاق نه چندان بزرگ است که دیوارهای آن معمولا تخته کوب شده و پله های مختلفی برای نشستن دارد و گرمای آن توسط کوره های برقی ؟، هیزمی ویا گاز سوز تأمین میشود .

درجه حرارت هوای داخل سونا معمولا به 100 درجه سانتیگراد ویا بیشتر نیذ می رسد و این موجب گرم شدن و تعریق شدید استفاده کنندگان از سونا میشود . به طور کلی بخشهای مختلف تشکیل دهنده سونا عبارتند از : رختکن ، دوش ، گرمخانه ، و حوضچه ابسرد و گرمخانه نیز خود به دو بخش گرمای خشک و گرمای مرطوب تقسیم بندی می شود.

 

 

انواع سونا

1-    سونای خشک که رایج ترین سونا محسوب میشود .

2-    سونای مرطوب که به دو بخش سونای بخار و سونای حوضچه آبگرم ویا خزینه تقسیم میشود.

در سونای خشک ، صرف نظر از این که گرمای حاصله از چه طریقی حاصل شده باشد (از طریق المنت یا از طریق سوزاندن چوب یا گاز) در محوطه بسته گرمخانه ، گرمایی تا100 درجه وگاه بالا تر تولید می شود .

یکی از انواع سونای مرطوب ، خزینه های قدیمیبود که در گذشته در کشور خودمان رواجفراوانی داشت . استفاده از حوضچه های آب گرم و یا خزینه که در درون حمام های سنتی آن روزها موجود بوده، اکثراً غیره بهداشتی بوده و عامل انتقال بیماریهای مختلفی از جمله بیماریهای پوستی محسوب می شد.

در این حمام ها یا سونا ، حوضچه هایی را به وسیله آجرهای سفالین بزرگ درست می کردند و در زیر آن ، کوره هایی تعبیه می شد . این کوره ها معمولاً به وسیله چوب و بعد ها به وسیله نفت سیاه ، گرم میشد و افراد ، خود را در حوضچه های خذینه غوطه ور میکردند. انواعی از این حوضچه ها نیز در حمام های سنتی ژاپنی دیده میشود.

نوع دیگری از سونای مرطوب ، استفاده از سونای بخار است. سونای بخار دارای اتاقکی گرم و اشباع شده از بخارآب است و معمولا سکویی دارد که افراد دور تا دور آن بنشینند.

با توجه به وجود رطوبت وبخار در سونا ها، برای جلوگیری از تخریب دیواره های آن ، معمولا کف سکوها و دیواره های آن را از سنگ میسازند . بخار موجود در سونای بخار، از طریق دیگهای تولید بخارکه در محوطه خارج از اتاق قرار دارد ، تولید شده و توسط لوله هایی از طریق سوراخهایی که در دیوار تعبیه شده است به داخل اتاق سونا جریان می یابد.(برای اطلاعات بیشتر به قسمت لوازم و تجهیزات ، دیگ بخار مراجعه کنید)

گاه در کنار سوناها از جکوزی استفاده میشود . جکوزی شیوه ای است که در آن به وسیله فشار آب ، بدن را ماساژ میدهند ویکی از انواع ماساژ محسوب میشود .

 

سونای یک نفره و چند نفره

 

علاوه بر تقسیم بندیهایی که درمورد سونا گفته شده ، میتوان سونا را از نظر ظرفیت پذیرش انسان نیز تقسیم بندی کرد . امروزه در برخی از منازل نیز سوناهایی یک یا چند نفره ساخته میشود . اغلب سوناهای یک نفره به ااین شکل است که بجز سر ، بقیه اعضای بدن در محفظه ای که در آن هوای کرم و یا بخار جریان دارد قرار می گیرد. این نوع سونا که در برخی از افراد برای به اصطلاح کم کردن وزن خود و لاغر شدن از آن استفاده میکنند ، می تواند خیلی مضر و خطرناک باشد.

اغلب در سوناها مشاهده میشود که افراد عادی و یا ورزشکاران پس از تمرینات شدید مدتی طولانی در سونا میمانند (کشتی گیران ) که این عمل میتواند فوق العاده خطرناک باشد.

 

روشهای استفاده اصولی از سونا

برای انجام یک سونای اصولی وسائلی چون صابون و شامپوی مناسب حوله مناسب مایوی نخی ، ساک یا یک وسیله مناسب برای نگهداری وسایل شخصی نیاز دارید.

در خارج از اتاق گرما،معمولا

 

سونا ، چرا و چگونه؟

اشاره؛ با نگاهی به سوناهایی که در سطح شهرها وجود دارد مشاهده میکنیم که جمع کثیری از مراجعین با روش استفاده صحیح از سونا آشنا نیستند.

گاهی افراد جوان ، میانسال و یا کهنسال با نیت کاهش وزن ، ساعتها ، گرمای زیاد و تعریق فراوانی را تحمل میکنند ، بدون اینکه بدانند چه شرایط نامساعدی را بر بدن خود تحمیل کرد ه اند و از خطرات فراوانی که سلامتی آنان دا در آن شرایط تهدید میکند ، بی اطلاع هستند . این کار میتواند خطراتی برای سلامتی انان ایجاد کند . اطلاعاتی درباره طرز استفاده صحیح از سونا را که در این گزارش آمده است را با هم میخوانیم.

 

فواید سونا

استفاده از سونا ، میتواند دارای فواید زیادی باشد که در متن زیر شرح میدهیم

1. ماهیچه های بدن در اثر گرما منبسط میشوند ، سونا میتواند یکی ازعوامل کمک کننده به شل کردن و رفع گرفتگی عضلات باشد.

2. سونا میتواند باعث باز کردن روزنه های پوست و باعث تسهیل عمل تعریق در بدن شود .

3. استفاده اصولی از سونا میتواند با توجه به انقباض و انبساط ناشی از حوضچه اب سرد و محوطه آب گرم سونا ، یک نوع ماساژ محسوب شود که حالت انبساط خاطر در شخص پدید می آورد .

4. استفاده از گرما و تحریک ناشی از استفاده ازآب سرد ، بلافاصله پس ازآن ، باعث میشود که پوست تحریک شود . در نتیجه جریان خون در پوست بیشتر شده وباعث شادابی وطراوت پوست وکم شدن چین وچروکهای پوست بدن ، به ویژه در صورت میشود .

5. استفاده اصولی از سوناپس از تمرینات ورزشی ، به شرط اینکه میزان آب از دست رفته بدن پس از تمرین تأمین باشد ، خود میتواند در رفع اسید لاکتیک تولید شده ناشی از تمرین موثر باشد .

6. با استفاده از انبساط خاطری که از سونا رخ میدهد ، این کار میتواند به مسائل روحی و روانی فرد از جمله خلق و خوی مناسب کمک کند و فرد پس از سونا ، یک آرامش خاصی را در خود احساس میکند .

7. در صورتی که در مجاورت سونا ، سالن ورزشی و بدنسازی وجود داشته باشد ، استفاده از سونا میتواند به عنوان گرم کردن بدن و بدون مصرف انرژی زیاد قبل از تمرین بدنسازی و ورزش ، مورد استفاده قرار بگیرد که در این خصوص توجه و دقت بیشتری لازم میباشد .

8. عمیق تر شدن خواب .

9. افزایش فعالیت سلولهای ذهنی

 

www.healthsauna.ir

/ 0 نظر / 68 بازدید