سونای خشک و آداب آن در جهان

آداب و رسوم خاص سونا در برخي کشورها

استفاده از سونا در برخي از کشورها به اشکال گوناگون و گاهي آميخته با آداب و رسوم مختلف صورت مي پذيرد.

در فنلاند ، استفاده از سونا يک آيين قديمي به حساب مي آيد که بايد بصورت هفتگي ودر شبهاي يک شنبه اجرا شود تا فکر و جسم را براي گذراندن تعتيلات آخر هفته آماده کند . در اين کشور ، سونا جنبه مذهبي و اعتقادي نيز دارد و به همين دليل داراي آداب خاصي است . به اعتقاد فنلاندي ها ، آيين سونا براي ان است که نيروهاي بدني افزايش يابد و براي شخص ، مواهبي چون سبک بالي ، آرامش و خوشي به بار ميآورد و همچنين قدرت جواني با آن تمديد شود .

 

سونا از قرن 18به بعد در کشورهاي مختلف ، رواج بيشتري يافت ، به طوري که امروزه کمتر کشوري را ميتوان يافت که در آن سونا وجود نداشته باشد . شکي نيست که سونا با يک حالت لذت بخش و نشاط آور براي انسان همراه است ، ولي در حال حاضر بيشتر مراجعان به سونا ورزشکاران هستند . شايد يکي از انگيزه هاي مراجعه اين افراد ، الهام گرفتن از تفکرات مذکور باشد ، ضمن اينکه بر مبناي اصول علمي نيز مراجعه به سونا و اجراي روشهاي صحيح آن ميتواند در ايجاد نشاط ، آمادگي جسماني و انبساط خاطر و... نقش بسيار مهمي ايفا کند .

 

 

بخشهاي مختلف تشکيل دهنده سونا

 

سونا در واقع يک اتاق نه چندان بزرگ است که ديوارهاي آن معمولا تخته کوب شده و پله هاي مختلفي براي نشستن دارد و گرماي آن توسط کوره هاي برقي ؟، هيزمي ويا گاز سوز تأمين ميشود .

درجه حرارت هواي داخل سونا معمولا به 100 درجه سانتيگراد ويا بيشتر نيذ مي رسد و اين موجب گرم شدن و تعريق شديد استفاده کنندگان از سونا ميشود . به طور کلي بخشهاي مختلف تشکيل دهنده سونا عبارتند از : رختکن ، دوش ، گرمخانه ، و حوضچه ابسرد و گرمخانه نيز خود به دو بخش گرماي خشک و گرماي مرطوب تقسيم بندي مي شود.

 

 

انواع سونا

1-    سوناي خشک که رايج ترين سونا محسوب ميشود .

2-    سوناي مرطوب که به دو بخش سوناي بخار و سوناي حوضچه آبگرم ويا خزينه تقسيم ميشود.

در سوناي خشک ، صرف نظر از اين که گرماي حاصله از چه طريقي حاصل شده باشد (از طريق المنت يا از طريق سوزاندن چوب يا گاز) در محوطه بسته گرمخانه ، گرمايي تا100 درجه وگاه بالا تر توليد مي شود .

يکي از انواع سوناي مرطوب ، خزينه هاي قديميبود که در گذشته در کشور خودمان رواجفراواني داشت . استفاده از حوضچه هاي آب گرم و يا خزينه که در درون حمام هاي سنتي آن روزها موجود بوده، اکثراً غيره بهداشتي بوده و عامل انتقال بيماريهاي مختلفي از جمله بيماريهاي پوستي محسوب مي شد.

در اين حمام ها يا سونا ، حوضچه هايي را به وسيله آجرهاي سفالين بزرگ درست مي کردند و در زير آن ، کوره هايي تعبيه مي شد . اين کوره ها معمولاً به وسيله چوب و بعد ها به وسيله نفت سياه ، گرم ميشد و افراد ، خود را در حوضچه هاي خذينه غوطه ور ميکردند. انواعي از اين حوضچه ها نيز در حمام هاي سنتي ژاپني ديده ميشود.

نوع ديگري از سوناي مرطوب ، استفاده از سوناي بخار است. سوناي بخار داراي اتاقکي گرم و اشباع شده از بخارآب است و معمولا سکويي دارد که افراد دور تا دور آن بنشينند.

با توجه به وجود رطوبت وبخار در سوناها، براي جلوگيري از تخريب ديواره هاي آن ، معمولا کف سکوها و ديواره هاي آن را از سنگ ميسازند . بخار موجود در سوناي بخار، از طريق ديگهاي توليد بخارکه در محوطه خارج از اتاق قرار دارد ، توليد شده و توسط لوله هايي از طريق سوراخهايي که در ديوار تعبيه شده است به داخل اتاق سونا جريان مي يابد.(براي اطلاعات بيشتر به قسمت لوازم و تجهيزات ، ديگ بخار مراجعه کنيد)

گاه در کنار سوناها از جکوزي استفاده ميشود . جکوزي شيوه اي است که در آن به وسيله فشار آب ، بدن را ماساژ ميدهند ويکي از انواع ماساژ محسوب ميشود .

 

سوناي يک نفره و چند نفره

 

علاوه بر تقسيم بنديهايي که درمورد سونا گفته شده ، ميتوان سونا را از نظر ظرفيت پذيرش انسان نيز تقسيم بندي کرد . امروزه در برخي از منازل نيز سوناهايي يک يا چند نفره ساخته ميشود . اغلب سوناهاي يک نفره به ااين شکل است که بجز سر ، بقيه اعضاي بدن در محفظه اي که در آن هواي کرم و يا بخار جريان دارد قرار مي گيرد. اين نوع سونا که در برخي از افراد براي به اصطلاح کم کردن وزن خود و لاغر شدن از آن استفاده ميکنند ، مي تواند خيلي مضر و خطرناک باشد.

اغلب در سوناها مشاهده ميشود که افراد عادي و يا ورزشکاران پس از تمرينات شديد مدتي طولاني در سونا ميمانند (کشتي گيران ) که اين عمل ميتواند فوق العاده خطرناک باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روشهاي استفاده اصولي از سونا

براي انجام يک سوناي اصولي وسائلي چون صابون و شامپوي مناسب حوله مناسب مايوي نخي ، ساک يا يک وسيله مناسب براي نگهداري وسايل شخصي نياز داريد.

در خارج از اتاق گرما،معمولا

 

 

 

 

 

سونا ، چرا و چگونه؟

اشاره؛ با نگاهي به سوناهايي که در سطح شهرها وجود دارد مشاهده ميکنيم که جمع کثيري از مراجعين با روش استفاده صحيح از سونا آشنا نيستند.

گاهي افراد جوان ، ميانسال و يا کهنسال با نيت کاهش وزن ، ساعتها ، گرماي زياد و تعريق فراواني را تحمل ميکنند ، بدون اينکه بدانند چه شرايط نامساعدي را بر بدن خود تحميل کرد ه اند و از خطرات فراواني که سلامتي آنان دا در آن شرايط تهديد ميکند ، بي اطلاع هستند . اين کار ميتواند خطراتي براي سلامتي انان ايجاد کند . اطلاعاتي درباره طرز استفاده صحيح از سونا را که در اين گزارش آمده است را با هم ميخوانيم.

 

فوايد سونا

استفاده از سونا ، ميتواند داراي فوايد زيادي باشد که در متن زير شرح ميدهيم

1. ماهيچه هاي بدن در اثر گرما منبسط ميشوند ، سونا ميتواند يکي ازعوامل کمک کننده به شل کردن و رفع گرفتگي عضلات باشد.

2. سونا ميتواند باعث باز کردن روزنه هاي پوست و باعث تسهيل عمل تعريق در بدن شود .

3. استفاده اصولي از سونا ميتواند با توجه به انقباض و انبساط ناشي از حوضچه اب سرد و محوطه آب گرم سونا ، يک نوع ماساژ محسوب شود که حالت انبساط خاطر در شخص پديد مي آورد .

4. استفاده از گرما و تحريک ناشي از استفاده ازآب سرد ، بلافاصله پس ازآن ، باعث ميشود که پوست تحريک شود . در نتيجه جريان خون در پوست بيشتر شده وباعث شادابي وطراوت پوست وکم شدن چين وچروکهاي پوست بدن ، به ويژه در صورت ميشود .

5. استفاده اصولي از سوناپس از تمرينات ورزشي ، به شرط اينکه ميزان آب از دست رفته بدن پس از تمرين تأمين باشد ، خود ميتواند در رفع اسيد لاکتيک توليد شده ناشي از تمرين موثر باشد .

6. با استفاده از انبساط خاطري که از سونا رخ ميدهد ، اين کار ميتواند به مسائل روحي و رواني فرد از جمله خلق و خوي مناسب کمک کند و فرد پس از سونا ، يک آرامش خاصي را در خود احساس ميکند .

7. در صورتي که در مجاورت سونا ، سالن ورزشي و بدنسازي وجود داشته باشد ، استفاده از سونا ميتواند به عنوان گرم کردن بدن و بدون مصرف انرژي زياد قبل از تمرين بدنسازي و ورزش ، مورد استفاده قرار بگيرد که در اين خصوص توجه و دقت بيشتري لازم ميباشد .

8. عميق تر شدن خواب .

9. افزايش فعاليت سلولهاي ذهني .

2-علاوه بر تقسيم بنديهايي که درمورد سونا گفته شده ، ميتوان سونا را از نظر ظرفيت پذيرش انسان نيز تقسيم بندي کرد . امروزه در برخي از منازل نيز سوناهايي يک يا چند نفره ساخته ميشود . اغلب سوناهاي يک نفره به اين شکل است که بجز سر ، بقيه اعضاي بدن در محفظه اي که در آن هواي گرم و يا بخار جريان دارد قرار مي گيرد. اين نوع سونا که در برخي از افراد براي به اصطلاح کم کردن وزن خود و لاغر شدن از آن استفاده ميکنند ، مي تواند خيلي مضر و خطرناک باشد.

اغلب در سوناها مشاهده ميشود که افراد عادي و يا ورزشکاران پس از تمرينات شديد مدتي طولاني در سونا ميمانند (کشتي گيران ) که اين عمل ميتواند فوق العاده خطرناک باشد. روزنامه همشهري

 

 

 

?- پابرهنه راه برويد!

پابرهنه راه رفتن به ويژه در فصل تابستان سبب افزايش جريان خون، قوي شدن استخوان‌ها، زيبا شدن اندام و بهتر شدن خلق و خو مي‌شود.

جالب است بدانيد ارتباط مستقيم پا با خاک در سلامت پوست و تشکيل سلول‌هاي پوستي پا موثر است. در ضمن آزاد گذاشتن پا براي مدتي سبب زيبايي ناخن‌هاي پا و از بين رفتن بوي ناخوشايند پا مي‌شود.?- براي سوزاندن چربي به سونا نرويد!

عرق کردن به اين معني است که حرارت بدن افزايش يافته است اما به اين معني نيست که شما کالري بيشتري سوزانده‌ايد. وقتي به سونا مي‌رويد چند ليتر آب در اثر عرق کردن از دست مي‌دهيد ولي کالري نسوزانده‌ايد. بهترين راه براي اينکه بفهميد کالري مي‌سوزانيد، اندازه‌گيري ضربان قلب است. هر چه ضربان قلب بالاتر رود يعني شما چربي بيشتري مي‌سوزانيد.

?- فرياد بزنيد!

آيا مي‌دانستيد استفاده از صدا و تفکر راهي براي زيبا کردن اندام و افزايش اعتماد به نفس است؟! وقتي احساس عدم اعتماد به نفس کرديد و از اندام‌تان دلسرد شديد کافي است يک توپ برداريد و آن را با نفس خود باد کنيد و بعد به آن لگد بزنيد. در حين بازي هم با صداي بلند فرياد بزنيد «من قوي هستم» استفاده از اين جمله حين تحرک سبب از بين رفتن خستگي فکري و افزايش اعتماد به نفس در شما مي‌شود. توصيه مي‌کنيم ترجيحا اين کار را در خانه انجام ندهيد.

?- روابط دوستانه ايجاد کنيد.

جالب است بدانيد تنها قوي کردن ماهيچه‌ها و سوزاندن چربي‌ها به زيبايي اندام کمک نمي‌کنند. يافتن دوست، محکم کردن روابط، لذت بردن از دقايق تفريح، هم‌‌هدف شدن با دوستان براي رسيدن به اندامي متناسب، پيدا کردن يار و مشوق مي‌تواند در دستيابي به فرمي ايده‌ال دخيل باشد.

?- دنبال رسيدن به فرم بدني هنرپيشه‌ها و مانکن‌ها نباشيد

داشتن اندامي زيبا لازمه کار هنرپيشه‌ها و مانکن‌هاست. به همين دليل ساعت‌هاي طولاني در هفته ورزش مي‌کنند. اکثر اين افراد تمرينات خاص، ? تا ? روز در هفته هر بار ?? دقيقه با مربيان خصوصي دارند و مجبورند رژيم‌هاي سخت هيپوکالريک بگيرند. شغل شما هنرپيشگي نيست پس به زيبايي طبيعي احترام بگذاريد و فکر سلامت خود باشيد.

?- با کيفيت ورزش کنيد.

خيلي‌ها شاکي‌اند که وقت کافي در روز ندارند و نمي‌توانند ورزش کنند. فراموش نکنيد کميت مهم نيست. کيفيت با اهميت است. وقتي شما وقت کمتري براي ورزش داشته باشيد، شدت را بالا مي‌بريد و در محدوديت زمان از تک‌تک حرکات بدني بهترين استفاده را مي‌بريد.

?- تغذيه مهم‌تر از فعاليت بدني است!

وقتي صحبت از کاهش وزن به ميان مي‌آيد بايد بدانيد ورزش تنها ?? درصد اهميت دارد. تغذيه خوب و تصور مثبت فکري داشتن ?? درصد باقي ماجراست. شما طي چند دقيقه مي‌توانيد هزار کيلوکالري مصرف کنيد اما براي سوزاندن آن به ساعت‌ها ورزش نياز خواهيد داشت. پس مراقب تغذيه باشيد

.?- در زمان مناسب، حرکات درست انجام دهيد!

برخي مربيان معتقدند ورزش کردن، صبح‌ها، ناشتا چون قند ماهيچه‌ها کم است و بدن مجبور به سوزاندن چربي‌ها مي‌شود بهتر است. توصيه مي‌کنيم قبل از ورزش صبحگاهي به جاي صبحانه براي پيشگيري از، از دست دادن بافت ماهيچه‌‌اي حتما يک عدد ميوه بخوريد

 

?- پابرهنه راه برويد!پابرهنه راه رفتن به ويژه در فصل تابستان سبب افزايش جريان خون، قوي شدن استخوان‌ها، زيبا شدن اندام و بهتر شدن خلق و خو مي‌شود.جالب است بدانيد ارتباط مستقيم پا با خاک در سلامت پوست و تشکيل سلول‌هاي پوستي پا موثر است. در ضمن آزاد گذاشتن پا براي مدتي سبب زيبايي ناخن‌هاي پا و از بين رفتن بوي ناخوشايند پا مي‌شود.?- براي سوزاندن چربي به سونا نرويد!عرق کردن به اين معني است که حرارت بدن افزايش يافته است اما به اين معني نيست که شما کالري بيشتري سوزانده‌ايد. وقتي به سونا مي‌رويد چند ليتر آب در اثر عرق کردن از دست مي‌دهيد ولي کالري نسوزانده‌ايد. بهترين راه براي اينکه بفهميد کالري مي‌سوزانيد، اندازه‌گيري ضربان قلب است. هر چه ضربان قلب بالاتر رود يعني شما چربي بيشتري مي‌سوزانيد.?- فرياد بزنيد!آيا مي‌دانستيد استفاده از صدا و تفکر راهي براي زيبا کردن اندام و افزايش اعتماد به نفس است؟! وقتي احساس عدم اعتماد به نفس کرديد و از اندام‌تان دلسرد شديد کافي است يک توپ برداريد و آن را با نفس خود باد کنيد و بعد به آن لگد بزنيد. در حين بازي هم با صداي بلند فرياد بزنيد «من قوي هستم» استفاده از اين جمله حين تحرک سبب از بين رفتن خستگي فکري و افزايش اعتماد به نفس در شما مي‌شود. توصيه مي‌کنيم ترجيحا اين کار را در خانه انجام ندهيد.?- روابط دوستانه ايجاد کنيد.جالب است بدانيد تنها قوي کردن ماهيچه‌ها و سوزاندن چربي‌ها به زيبايي اندام کمک نمي‌کنند. يافتن دوست، محکم کردن روابط، لذت بردن از دقايق تفريح، هم‌‌هدف شدن با دوستان براي رسيدن به اندامي متناسب، پيدا کردن يار و مشوق مي‌تواند در دستيابي به فرمي ايده‌ال دخيل باشد.?- دنبال رسيدن به فرم بدني هنرپيشه‌ها و مانکن‌ها نباشيدداشتن اندامي زيبا لازمه کار هنرپيشه‌ها و مانکن‌هاست. به همين دليل ساعت‌هاي طولاني در هفته ورزش مي‌کنند. اکثر اين افراد تمرينات خاص، ? تا ? روز در هفته هر بار ?? دقيقه با مربيان خصوصي دارند و مجبورند رژيم‌هاي سخت هيپوکالريک بگيرند. شغل شما هنرپيشگي نيست پس به زيبايي طبيعي احترام بگذاريد و فکر سلامت خود باشيد.?- با کيفيت ورزش کنيد.خيلي‌ها شاکي‌اند که وقت کافي در روز ندارند و نمي‌توانند ورزش کنند. فراموش نکنيد کميت مهم نيست. کيفيت با اهميت است. وقتي شما وقت کمتري براي ورزش داشته باشيد، شدت را بالا مي‌بريد و در محدوديت زمان از تک‌تک حرکات بدني بهترين استفاده را مي‌بريد.?- تغذيه مهم‌تر از فعاليت بدني است!وقتي صحبت از کاهش وزن به ميان مي‌آيد بايد بدانيد ورزش تنها ?? درصد اهميت دارد. تغذيه خوب و تصور مثبت فکري داشتن ?? درصد باقي ماجراست. شما طي چند دقيقه مي‌توانيد هزار کيلوکالري مصرف کنيد اما براي سوزاندن آن به ساعت‌ها ورزش نياز خواهيد داشت. پس مراقب تغذيه باشيد

.?- در زمان مناسب، حرکات درست انجام دهيد!برخي مربيان معتقدند ورزش کردن، صبح‌ها، ناشتا چون قند ماهيچه‌ها کم است و بدن مجبور به سوزاندن چربي‌ها مي‌شود بهتر است. توصيه مي‌کنيم قبل از ورزش صبحگاهي به جاي صبحانه براي پيشگيري از، از دست دادن بافت ماهيچه‌‌اي حتما يک عدد ميوه بخوريد

 

 

پيامبر اکرم(ص):

 

v هرکس بعد از نماز ده صلوات بر من بفرستد در بهشت با من است در حالي که او را مي بينم و صورتش مانند ماه شب چهارده مي درخشد.

 

v در قيامت نزديکترين مردم به من کسي است که بيشتر بر من صلوات بفرستد.

 

v بر من بسيار صلوات بفرستيد که صلوات بر من نوري در قبر، نوري در پل صراط و نوري در بهشت خواهد بود.

 

v صلوات فرستادن فقر را يرطرف مي نمايد.

 

v هرکس در روز جمعه هزار بار من صلوات بفرستد فرشتگان

 

همواره براي او آمرزش مي طلبند

 

v آواي خود را هنگام صلوات بر من بلند کنيد که نفاق را از بين مي برد.

 

v هرکس پايان سخنش صلوات بر من و علي باشد به بهشت وارد ميشود.

 

v صلوات بر من و خاندانم نفاق و دورويي را از بين مي برد.

 

v هرکس بر من صلوات بفرستد در قيامت او را شفاعت مي کنم.

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 82 بازدید